Zpět na seznam

Želva anamská

Annamemys annamensis

Foto: Želva anamská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád želvy
Čeleď batagurovití
Rod želva
Váhy a míry
Délka 18 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Želva anamská (Annamemys annamensis) je jedinečný a vzácný druh želvy, který pochází z nížinných oblastí středního a jižního Vietnamu a východní Kambodže. Tento druh želvy je poměrně malý a dosahuje délky až 25 centimetrů. Má tělo pokryté tmavě zelenými až černými štíty s kontrastními světlejšími okraji. Hlava je šedá až tmavě hnědá s rozmazanými skvrnami. Pohlavní dimorfismus je u tohoto druhu patrný, samci jsou menší než samice s delšími a silnějšími ocasem.

Želva anamská žije převážně v blízkosti vodních toků, jezírek a rybníků v tropických deštných lesích. Je to pomalé a plaché zvíře, které se při nejmenším náznaku nebezpečí okamžitě schovává do svého pevného a robustního krunýře. Většinu dne tráví skrytá ve svém úkrytu a aktivní je hlavně v noci, kdy vyhledává potravu.

Co se týče stravování, želva anamská je všežravá, ale preferuje rostlinnou stravu. Živí se především listím, ovoce, květy a semeny, ale nezřídka konzumuje i malé bezobratlé, jako jsou hmyz a měkkýši. Má pomalý metabolismus, což znamená, že jí stačí jen malé množství potravy.

Rozmnožování probíhá během období dešťů. Samice klade 2 až 5 vajec, která jsou velká přibližně jako kuželovité pingpongové míčky. Inkubace trvá asi 90 až 120 dní.

Želva anamská je v současnosti považována za druh téměř hrozící vyhynutí. Její populace se rapidně snižuje v důsledku ztráty přirozeného prostředí, úmyslného lovu pro maso a obchodování s ní jako s exotickým domácím zvířetem. Pro její ochranu je nezbytné provádět účinné opatření na zachování jejího přirozeného prostředí a zákaz obchodování s ní.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat