Zpět na seznam

Želva pavoučí

Pyxis arachnoides

Foto: Želva pavoučí
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád želvy
Čeleď testudovití
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Želva pavoučí (Pyxis arachnoides) je jedinečný druh suchozemské želvy, který je původem z Madagaskaru. Tento druh je velmi výjimečný svým vzhledem, který je krásně zdoben komplexním pavučinovým vzorem na krunýři, odtud pochází i její název. Tento nezaměnitelný vzor se skládá z tmavých linkových obrazců, které se vyjímají na světlém podkladu.

Želva pavoučí je menšího až středního rozměru, s dospělými jedinci dosahující délky 12 až 20 centimetrů. Krunýř je plochý a široký, se zaoblenými okraji a výrazným vyklenutím na zádech.

Hlava je malá a zaoblená s krátkým krkem, zatímco končetiny jsou silně stavěné a opatřené ostrými drápy. Zobákem jsou schopné rozlousknout i tvrdší potravu.

Jejich barva je nejčastěji světle hnědá až olivová, přičemž někteří jedinci mohou být i světle žlutí. Vzor na krunýři je jedinečný pro každého jedince, podobně jako otisky prstů u lidí.

Želva pavoučí je denní živočich, který se živí převážně rostlinnou stravou, jako jsou listy, ovoce, květy a semena, ale také hmyzem a malými bezobratlými.

Jako všechny želvy je i želva pavoučí poměrně dlouhověká, v přírodě může dosáhnout věku až 70 let. Rozmnožuje se kladením vajec do písečných dolů, které si vyhrabává samice.

Naneštěstí je želva pavoučí ohroženým druhem, především kvůli ztrátě přirozeného prostředí, lovem pro obchod s domácími zvířaty a také kvůli jejich pomalé reprodukční rychlosti. Mnoho organizací a rezervací však pracuje na ochraně a zachování tohoto jedinečného druhu želvy pro budoucí generace.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat