Zpět na seznam

Ženetka savanová

Genetta thierryi

Foto: Ženetka savanová
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď cibetkovití
Popis zvířete
Ženetka savanová, známá také pod vědeckým názvem Genetta thierryi, je fascinující zástupce čeledi promykovitých, který je domovem v podrobně specifických oblastech Afriky. Tato malá šelma je určitě přizpůsobivá a schopná žít v různých typech prostředí, včetně lesů a savan.

Tato ženetka je středně velká, dosahuje délky těla 40-60 cm a váhy mezi 1,5-3 kg. Její srst je krátká, hladká a má charakteristické skvrny, které jsou buď černé nebo tmavě hnědé na světlejším podkladu, což jí dává značnou kamufláž, když se pohybuje po zemi nebo stromech.

Ženetka savanová má štíhlé tělo s dlouhým ocasem, který může dosahovat až dvakrát délky jejího těla. Její hlava je malá s velkými očima a dlouhými ušními boltci. Má ostré drápy, které používá k lezení po stromech a k lovům.

Ženetky savanové jsou noční zvířata, během dne se skrývají v dutinách stromů nebo v norách. Jsou to samotářské zvířata, které si vytyčí své teritorium a chrání ho před ostatními jedinci stejného druhu. Mají výborný zrak a sluch, které jim pomáhají v noci navigovat a lovit.

Co se týče stravy, ženetka savanová je všežravá, se sklonem k masité stravě. Loví malé savce, ptáky, hmyz, ale také konzumuje ovoce a bobule. Díky svým ostrým drápům a zubům je schopna ulovit i rychlé a obratné kořisti.

Ženetky savanové jsou známé svým jedinečným reprodukčním cyklem. Samice rodí jedno až tři mláďata po gestační době kolem 70 dní. Mláďata jsou po narození slepá a bezmocná, ale rychle rostou a začínají se samostatně pohybovat již po dvou měsících.

Je třeba podotknout, že ženetka savanová je v některých oblastech ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovu kvůli kožešině. Přesto je její celkový stav populace považován za stabilní a není považována za druh ohrožený vyhynutím.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat