Zpět na seznam

Žluva hajní

Oriolus oriolus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď žluvovití
Rod žluva
Váhy a míry
Hmotnost od 50 do 80 g
Délka rozpětí křídel od 14 do 16 cm
Popis zvířete
Žluva hajní, vědecky známá jako Oriolus oriolus, je jedním z nejkrásnějších zpěvných ptáků, který lze najít v Evropě a Asii. Je to druh stěhovavého ptáka z čeledi žlunovitých. Má typickou délku těla mezi 24 až 26 cm a váhu mezi 65 až 98 gramy, s rozpětím křídel mezi 44 až 48 cm.

Stěžejní barvou žluny hajní je jasně zlatá, která krásně kontrastuje s černými křídly a ocasem u samců. Samice a mladí jedinci jsou hnědaví se zelenavým nádechem. Má malou hlavu, dlouhý ostrý zobák a dlouhý ocas, který je na konci mírně zaokrouhlený. V letu pak vypadají téměř celočerně.

Žluva hajní je známá svým zpěvem, který je velmi melodický a příjemný, skládající se z krátkých a dlouhých tónů. Tento zpěv si můžeme vyslechnout především v jarních a letních měsících.

Co se týče stravy, žluva hajní je všežravá. Živí se různými druhy hmyzu, ovocem, bobulemi a někdy i malými obratlovci. Hnízdí vysoko na stromech, kde klade obvykle dvě až čtyři vejce. Inkubační doba je mezi 14 až 16 dny a mláďata jsou plně opeřená po dalších 16 až 21 dnech.

Jedná se o stěhovavého ptáka, který v zimních měsících migruje do subsaharské Afriky. V České republice je hojně rozšířený, ale většinou je obtížné ho spatřit kvůli jeho skrytému životnímu stylu. Jeho populace je stabilní a nejeví známky poklesu. Bez ohledu na jeho krásu a melodický zpěv je třeba dodržovat opatrnost a nepřibližovat se k hnízdům, abychom narušili jeho přirozené prostředí.
Mapa výskytu
Foto: Žluva hajní - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Podobná zvířata
Nové fotografie zvířat