Zpět na seznam

Zoborožec guinejský

Aceros plicatus

Foto: Zoborožec guinejský
Známé také jako
  • Zoborožec temný
  • Zoborožec blythův temný
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád srostloprstí
Čeleď zoborožcovití
Váhy a míry
Délka od 65 do 85 cm
Hmotnost od 1,2 do 2 kg
Popis zvířete
Zoborožec guinejský (Aceros plicatus), známý také jako guinejský nosorožec, je málo známý druh ptáka z čeledi zoborožcovitých. Rozšířen je především v západní a střední Africe, kde obývá převážně vlhké tropické lesy. Tento zoborožec je podobný svým příbuzným, ale je menší a má jinak zabarvené peří.

Je středně velký, dorůstá až do velikosti 1 metru a váží kolem 2 kilogramů. Hlavním rozpoznávacím znakem zoborožce guinejského je jeho velký, silný zobák, který může dosahovat až 30 cm na délku. Zobák je téměř rovný, na konci mírně zahnutý vzhůru a zakončený silným hákovitým zobáčkem.

Peří zoborožce guinejského je převážně černé s bílými skvrnami, které tvoří jakýsi proužkový vzor na křídlech, ocasu a hrudi. Na hlavě a krku má hladké, černé peří, zatímco na zádech a křídlech má peří tvrdé a hřebenité.

Tito ptáci jsou známí svým hlasitým voláním, které slyšíte na velkou vzdálenost. Živí se převážně ovocem, které si s oblibou hledají v korunách stromů, ale nezřídka požírají také malé živočichy jako jsou ještěrky nebo hmyz.

Zoborožec guinejský je monogamní druh a páry spolu zůstávají po celý život. Hnízda si staví na vysokých stromech, kam klade samice jediné vejce, které následně zahřívá po dobu přibližně 40 dní. Mládě se líhne holé a slepé a oba rodiče se o něj starají až do doby, než je schopno samostatného života.

Tento druh má poměrně dlouhou dobu života, v přírodě se dožívá až 20 let a v zajetí ještě déle. Zoborožec guinejský je v současnosti považován za zranitelný druh, jeho populace je stále menší hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a intenzivnímu lovu.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat