AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Běžník kopretinový
  • Latinský název
  • Misumena vatia

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:klepítkatci
Třída:pavoukovci
Řád:pavouci
Podřád:dvouplicní
Čeleď:běžníkovití
Rod:běžník
Druh:běžník kopretinový

Váhy a míry

  • Délka:
  • od 4 do 10 mm

Facebook

Běžník kopretinový

Běžník kopretinový
(Misumena vatia)

Popis zvířete

Běžník kopretinový (Misumena vatia) je pavouk spadající do čeledi běžníkovití (Thomisidae). Je velmi hojný ve střední Evropě, zdržuje se na suchých loukách, zahradách a poblíž polních cest. Běžník způsobuje ,,babí léto´´.

U tohoto druhu běžníka jsou nápadné rozdíly mezi pohlavími. Zatímco samice může dosáhnout velikosti až 10 mm, samec je nanejvýš 4 mm dlouhý. Samice je barevně velmi proměnlivá, projevuje se zde paleta od bílé, přes žlutou až k zelené, po stranách zadečku se mohou vyskytovat červené pruhy. U samců je zbarvení jednotné - hlavohruď je tmavě hnědá s úzkým světlým podélným pruhem, zadeček je kontrastně bíle a hnědě pruhovaný, na rozdíl od samice jsou nohy vždy světle a tmavě proužkované.

Běžník kopretinový číhá na svou kořist většinou na květech rostlin, může se ale vyskytovat i na listech. Své zbarvení obvykle přizpůsobuje barvě podkladu - tento proces se uskutečňuje na základě přesunu tělesných pigmentů hlouběji do těla. Této barevné proměny, která je řízena zrakem běžníka, je schopná jenom samice, přičemž tento proces trvá několik dní, než je zcela dokončen.Tento popis byl převzat z Wikipedie.
Originální popis na Wikipedii

Podobná zvířata: