AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Dlouhozobka zimolezová
  • Latinský název
  • Hemaris fuciformis

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:členovci
Podkmen:šestinozí
Třída:hmyz
Řád:motýli
Čeleď:lišajovití
Rod:dlouhozobka
Druh:dlouhozobka zimolezová

Facebook

Dlouhozobka zimolezová

Dlouhozobka zimolezová
(Hemaris fuciformis)

Popis zvířete

Dlouhozobka zimolezová (Hemaris fuciformis) je fascinující druh motýla patřící do čeledi lišajovitých. S délkou křídel dosahující 40 až 45 milimetrov, tuto dlouhozobku lze rozeznat podle jejího charakteristického vzhledu. Její křídla jsou průhledná se širšími okraji, které jsou orámovány červenohnědým nebo zelenohnědým zbarvením. Tělo dlouhozobky zimolezové je hustě porostlé chlupy, které mohou být odstínů od zelené až po červenohnědou barvu.

Tento druh motýla je rozšířen v celé Evropě a Asii až po Japonsko. Preferuje otevřené krajině, lesy a zahrady, kde se lze setkat s kvetoucími rostlinami, které tvoří základ její stravy. Dlouhozobka zimolezová je aktivní během dne, kdy se živí nektarem z květů pomocí svého dlouhého sosáku.

Vývojový cyklus dlouhozobky zimolezové zahrnuje čtyři stádia: vajíčko, housenka, kukla a dospělý jedinec. Samice klade svá vajíčka na listy hostitelských rostlin, z nichž se líhnou malé zelené housenky. Tyto housenky se následně zakuklí a přemění se v dospělé jedince.

Jedná se o druh, který je v některých zemích považován za ohrožený, zejména kvůli ztrátě přirozeného prostředí. Proto je ochrana a zachování přirozených stanovišť tohoto motýla důležitá pro jeho další přežití.