AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Gibon bělolící
  • Latinský název
  • Nomascus leucogenys

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:savci
Nadrád:placentálové
Řád:primáti
Podřád:vyšší primáti
Čeleď:gibonovití
Rod:gibon
Druh:gibon bělolící

Biologická data

  • Délka březosti:
  • od 7 do 8 měsíců

Facebook

Gibon bělolící

Gibon bělolící
(Nomascus leucogenys)

Popis zvířete

Gibon bělolící je rozšířen v Jihozápadní číně, Vietnamu a Laosu. Díky svým dlouhým silným pažím s hákovitými prsty se může rychle pohybovat z větve na větev, mezi kterými může překonávat vzdálenost až 10 metrů. Je nejrychlejším primátem.

Giboni tvoří přechodnou skupinu mezi vyššími opicemi a lidoopy. Jako lidoopi mají zakrnělý ocas, na opice upomíná malý vzrůst a zakrnělé sedací hrboly na zadku. Typické jsou pro něj štíhlé končetiny, hustá dlouhá srst a výrazné vzpřímení těla.

Nejcharakterističtějším rysem gibona je jeho zpěv, pokládaný za projev společenské komunikace, který slouží k ohlašování příslušnosti k území a k partnerovi. Opice nevydávají žádné skřeky, ale skutečně melodické zvuky. Jsou schopné vydávat i čisté tóny. Jejich zpěv trvá od 10 min. do 2 hodin a pralesem se může šířit až do vzdálenosti 3 km.

Zbarvení srsti je velmi zajímavé. Dospělý samec je černý, zatímco samice je béžová. Mláďata mají po narození stejnou barvu jako matka, ale v jednom roce života obě pohlaví černají. Samičky se zhruba ve čtyřech letech přebarvují zpět do béžové barvy.Giboni vytvářejí rodinná společenství samce, samice a maximálně 4 mláďat. Na jednom km čtverečním pralesa se vyskytují 2 - 4 rodiny. Samice jsou březí 7 - 8 měsíců, poté přichází na svět jedno mládě.

Živí se především ovoce, jehož zralost si ověřují, podobně jako člověk, stiskem mezi prsty. Potřebné proteiny si doplňují pojídáním drobného hmyzu a pavouků.

V kterých českých ZOO je k vidění
Podobná zvířata: