AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Kaproun obecný
  • Latinský název
  • Amia calva

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:kaprouni
Čeleď:kaprounovití
Rod:kaproun
Druh:kaproun obecný

Facebook

Kaproun obecný

Kaproun obecný
(Amia calva)

Popis zvířete

Kaproun obecný, vědecky známý jako Amia calva, je fascinující druh ryby, který je jediným žijícím příslušníkem rodu Amia v řádu kaprounotvární. Toto zvláštní zvíře je známo svým unikátním vzhledem a životním stylem.

Kaproun obecný je středně velká ryba, která dosahuje délky až 1 metr a hmotnosti až 10 kilogramů. Má dlouhé, úzké tělo s hladkou kůží pokrytou lusky a oválnou hlavu s velkými očima a širokým ústím. Jeho barva se liší od tmavě hnědé až po černou na hřbetě a po stranách těla, břicho je většinou světlejší.

Co je na kaprounu obecném skutečně neobvyklé, je jeho schopnost dýchat vzduch. Kromě klasických žaber má i speciální orgán, který mu umožňuje vstřebávat kyslík přímo z atmosféry. Díky tomu může přežít i v mělkých a kyslíkem chudých vodách.

Kaproun obecný je dravec a jeho jídelníček je složen převážně z malých ryb a bezobratlých. Jeho způsob lovu je velmi efektivní - v noci vyčkává v záloze, dokud se neobjeví potenciální kořist, kterou poté rychle pohltí.

Rozmnožování kaprouna obecného je také zajímavé. Samec buduje hnízdo z vodní vegetace, kam samice naklade až 15 000 jiker, které samec poté oplodní. Samec pak hnízdo hlídá, dokud se z jiker nevylíhnou malí kaprouni.

Kaproun obecný je považován za "živoucí fosilii" a je jedním z mála přeživších zástupců kaprounotvárných, skupiny, která se vyvinula v období jury. Tato ryba je tak fascinujícím oknem do dávné minulosti a představuje cenný přínos pro vědecký výzkum.

Podobná zvířata: