Zpět na seznam

Kormorán chocholatý

Phalacrocorax aristotelis

Foto: Kormorán chocholatý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád veslonozí
Čeleď kormoránovití
Rod kormorán
Popis zvířete
Kormorán chocholatý (Phalacrocorax aristotelis) je působivý a unikátní druh vodního ptáka, patřící do rodiny kormoránů. Jedná se o středně velkého ptáka s průměrnou délkou těla kolem 70-77 cm a rozpětím křídel mezi 121-149 cm, vážícího asi 1,3-2,6 kg.

Hlavní charakteristikou tohoto druhu je jeho tmavé peří, které může mít v různých obdobích roku různé odstíny. Například během období rozmnožování má často krásné zelené nebo modré odlesky. V tomto období má také na hlavě a krku bílé peří a nápadnou chocholku, která dala druhu jeho název.

Kormorán chocholatý má silný, hákovitý zobák, který je ideální pro lov ryb - jeho hlavní potravy. Jeho oči jsou zbarvené do žluta a obklopené jasně oranžovou kůží, což vytváří kontrast s jinak tmavým peřím. Jeho nohy jsou silné a mají plovací blány, což ho činí výborným plavcem a potápěčem.

Kormorán chocholatý je rozšířený zejména v Evropě a Asii, ale lze jej najít i na severu Afriky a v severních částech Severní Ameriky. Preferuje především pobřežní oblasti s dostatečnými možnostmi k lovu ryb, ale může se vyskytovat také na vnitrozemských vodních plochách.

Hnízdí koloniálně na útesech, v dutinách stromů nebo na zemi kde klade obvykle 2-3 vejce. Inkubace trvá cca 28-31 dní a mláďata opouštějí hnízdo po 50 dnech.

Kormorán chocholatý je známý svými schopnostmi potápět se až do hloubky 30 metrů na dobu až 90 sekund, aby ulovil ryby. Po potápění se často vidí, jak sedí na skále s roztaženými křídly, aby vysušil své peří.
Nové fotografie zvířat