AtlasZvířat.cz

Ve zkratce

  • Český název
  • Mečovka mexická
  • Latinský název
  • Xiphophorus hellerii

Taxonomie

Říše:živočichové
Kmen:strunatci
Podkmen:obratlovci
Třída:paprskoploutví
Řád:halančíkovci
Čeleď:živorodkovití
Rod:mečovka
Druh:mečovka mexická

Stav ohrožení

  • Ohrožen

Facebook

Mečovka mexická

Mečovka mexická
(Xiphophorus hellerii)

Popis zvířete

Mečovka mexická (Xiphophorus hellerii), někdy také označována jako mečík či mečíkovec, je sladkovodní rybka, která pochází z oblasti Střední Ameriky, konkrétně z Mexika a Guatemaly. Jde o rybku s malým tělem, které může dosahovat délky až 12 cm. Její tělo je protáhlé, oválného tvaru, přičemž je pokryto drobnými šupinami. Nejvýraznějším rysem mečovky mexické je dlouhý, špičatý ocas, který připomíná meč - odtud také pochází její název. Tento ocas je u samců delší a štíhlejší než u samic, což je hlavní rozdíl mezi oběma pohlavími.

Mečovka mexická je nádherně zbarvená rybka, která se může pochlubit rozmanitou škálou barev. Její zbarvení závisí na konkrétním druhu, ale zpravidla se jedná o kombinaci různých odstínů zelené, modré, červené a žluté. Toto pestrobarevné zbarvení dělá z mečovky mexické velmi oblíbenou akvarijní rybku.

Co se týče jejího chování, mečovka mexická je mírumilovná a společenská rybka, která se nejlépe cítí v hejnu. Vhodnými společníky pro ni jsou jiné druhy ryb, které jsou podobně klidné a neagresivní.

Mečovka mexická je vejcoživorodá, což znamená, že samice rodičiví a porodí živá mláďata. To je jedna z věcí, které ji odlišují od mnoha jiných druhů ryb.

Pokud jde o její stravu, mečovka mexická je všežravá. Její jídelníček by měl být pestrý a měl by obsahovat jak rostlinnou, tak živočišnou složku.

Svou odolností, nenáročností a krásným vzhledem je mečovka mexická ideální volbou pro začínající i zkušené akvaristy.

V kterých českých ZOO je k vidění