Zpět na seznam

Paúhoř elektrický

Electrophorus electricus

Foto: Paúhoř elektrický
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída paprskoploutví
Řád nahohřbetí
Čeleď paúhořovití
Rod paúhoř
Váhy a míry
Délka od 2 do 2,5 m
Hmotnost od 15 do 20 kg
Biologická data
Délka života od 12 do 22 let
Popis zvířete
Paúhoř elektrický, vědecky nazývaný Electrophorus electricus, je fascinující a jedinečné vodní tvor, který se vyskytuje v řekách a jezerech Jižní Ameriky. Toto zvíře je známé pro svou schopnost vytvářet elektrické výboje, které představují silnou obrannou taktiku, ale také způsob, jak se orientovat v temných vodách svého přirozeného prostředí.

Paúhoř elektrický může dorůst až do délky 2,5 metru a vážit až 20 kilogramů, což z něj činí jedno z největších druhů sladkovodních ryb na světě. Jeho tělo je dlouhé a válcovité, pokryté hladkou kůží, která se může barvit od tmavě hnědé po šedou či růžovou, v závislosti na konkrétním prostředí, ve kterém žije. Paúhoř elektrický nemá šupiny, místo toho je jeho kůže pokryta slizem, který mu pomáhá klouzat vodou.

Jedním z nejzajímavějších aspektů paúhoře elektrického je jeho schopnost vytvářet a vypouštět elektrický náboj. Toto zvíře má ve svém těle tři specializované orgány - elektroplaxy, které se skládají z elektrocytů, buněk schopných vytvářet elektrické napětí. Paúhoř může vytvořit výboje až do výše 600 voltů, což je dostatečné pro zabití malého zvířete nebo omráčení člověka. Tuto schopnost využívá jak pro lov, tak pro obranu.

Paúhoř elektrický je noční tvor, který tráví většinu dne skrytý mezi kameny nebo v bahně na dně řeky. Jeho strava se skládá především z ryb, ale také z obojživelníků a malých savců. Přestože je paúhoř elektrický ojedinělým tvorem, je také klasifikován jako ohrožený druh, především kvůli ničení jeho přirozeného prostředí a komerčnímu rybolovu.
Nové fotografie zvířat