Zpět na seznam

Rohatka brazilská

Ceratophrys cornuta

Foto: Rohatka brazilská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Řád žáby
Podřád žáby
Čeleď hvízdalkovití 
Rod hvízdalka
Váhy a míry
Délka od 10 do 20 cm
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Rohatka brazilská (Ceratophrys cornuta), známá také jako brazilský rohatý žabák, je fascinující druh žáby, který pochází z tropických deštných pralesů Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie, Kolumbie, Ekvádoru a Venezuely. Toto zvíře je jedinečné svým výrazným vzhledem, který je charakterizován dvěma nezaměnitelnými `rohy` nad očima, které mu daly jeho jméno. Tyto `rohy` však nejsou skutečné rohy, ale spíše prodloužené víčka, které pomáhají tomuto amfibiánu maskovat se v přírodě.

Rohatka brazilská je poměrně velký druh žáby, který může dosahovat délky až 20 cm a vážit až půl kilogramu. Její tělo je robustní, s krátkými končetinami a velkou, širokou tlamou. Kůže je hladká a lesklá, obvykle zbarvená v různých odstínech zelené, hnědé až do černé, které umožňují dokonalé zastření v prostředí deštného pralesa.

Co se týče chování, rohatka brazilská je známá svým pomalým pohybem a skrýváním se v listí na zemi, kde číhá na svou kořist. Její dieta je široká a zahrnuje různé druhy hmyzu, pavouky, malé obratlovce a dokonce i jiné žáby. K lovu kořisti využívá strategii přepadu, kdy zůstává v klidu a nehybně čeká, až se potenciální oběť přiblíží dostatečně blízko.

Rohatka brazilská má také zajímavý reprodukční cyklus. Samice klade až 2000 vajíček do vody, kde se z nich vyvíjejí pulci. Tito pulci se po několika týdnech mění v dospělé žáby. V zajetí může rohatka brazilská žít až 10 let. V přírodě je však její očekávaná délka života mnohem kratší kvůli predátorům a ztrátě přirozeného prostředí. Přestože nejsou považovány za ohrožený druh, jejich populace je neustále sledována kvůli probíhající ztrátě jejich přirozeného prostředí.
Podobná zvířata
Nové fotografie zvířat