Chřestýšovití

Podčeleď chřestýšovití (Crotalinae) je skupina hadů patřící do čeledi zmijovitých (Viperidae). Tato podčeleď zahrnuje hady charakteristické svou schopností vnímat tepelné záření díky speciálním smyslovým jamkám umístěným mezi očima a nozdrami. Tato unikátní adaptace jim umožňuje detekovat teplokrevné kořisti i v naprosté tmě.

Chřestýšovití hadi se vyskytují především v Americe a v Asii, a jsou známí svou jedovatostí. Mezi nejznámější zástupce patří chřestýši (rod Crotalus) a zmije (rod Bothrops) v Americe, a habu (rod Protobothrops) v Asii.

Jed chřestýšovitých hadů je extrémně potentní a je používán k lovu kořisti a také jako obranný mechanismus proti predátorům. Některé druhy mají jed, který působí primárně na krevní systém oběti (hemotoxin), zatímco jiné produkují jed, který ovlivňuje nervový systém (neurotoxin).

Taxonomická klasifikace chřestýšovitých hadů je předmětem neustálého výzkumu a diskusí, a s postupem času dochází k přeřazování některých druhů a objevování nových. Vědecký zájem se soustředí na studium jejich jedů, ekologie, chování a ochranu, protože některé druhy jsou ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a dalšími environmentálními faktory.

Nové fotografie zvířat