Zpět na seznam

Tučňák novozélandský

Eudyptes pachyrhynchus

Foto: Tučňák novozélandský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Řád tučňáci
Čeleď tučňákovití
Rod tučňák
Váhy a míry
Výška v kohoutku 60 cm
Hmotnost 3,7 kg
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Tučňák novozélandský, vědecky označovaný jako Eudyptes pachyrhynchus, je druh tučňáka, který je endemický pro Nový Zéland. Tento druh tučňáka je jedním z menších zástupců svého rodu, dorůstá výšky kolem 60 cm a hmotnosti mezi 3 až 5 kilogramy. Jeho peří je typicky tučňácky zbarvené, s tmavě modrým hřbetem a bílou hrudí.

Tučňák novozélandský je známý svými výraznými žlutými obojky a čepy na hlavě, které jsou charakteristické pro tučňáky rodu Eudyptes. Jeho zobák je silný a široký, odtud pochází jeho vědecké jméno "pachyrhynchus", což v překladu znamená "tlustý zobák." Odlišuje se však od ostatních druhů svým krátkým a rovným zobákem.

Jeho přirozeným prostředím jsou skalnaté pobřežní oblasti, kde hnízdí v hustých koloniích. Živí se především rybami a některými druhy korýšů. Stejně jako většina tučňáků, i tučňák novozélandský je vynikající plavec a potápěč, který je schopen zůstat pod vodou až 10 minut.

Co se týče rozmnožování, tito tučňáci jsou monogamní a pár, který se jednou spojí, zůstává spolu na celý život. Samice obvykle snáší dvě vejce, která jsou pak oba rodiče střídavě inkubují. Po vylíhnutí se o mláďata starají oba rodiče až do doby, než jsou schopna samostatného života.

Bohužel, tučňák novozélandský je v současné době považován za ohrožený druh, zejména kvůli ztrátě přirozeného prostředí, komerčnímu rybolovu a predaci ze strany nepůvodních druhů. Je proto předmětem mnoha ochranářských programů a výzkumů.
Mapa výskytu
Foto: Tučňák novozélandský - výskyt
Nové fotografie zvířat