Zpět na seznam

Buvolec stepní cokův

Alcelaphus buselaphus cokii

Známé také jako
  • Buvolec stepní
  • Buvolec cokův
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Rod buvolec
Popis zvířete
Buvolec stepní Cokův (Alcelaphus buselaphus cokii), známý též jako kokí hartebeest, je poddruh buvolce stepního náležící do čeledi turovitých. Toto velké africké zvíře se vyznačuje výrazným tělem a jedinečnými rohy.

Buvolec stepní Cokův dosahuje výšky až 1,3 metru v kohoutku a váží přibližně 150 až 200 kilogramů. Samci jsou obecně větší a těžší než samice. Jeho přední část těla je masivnější než zadní, s velkou, širokou hlavou a krátkými, silnými nohami. Má velké, kulaté, tmavě zbarvené oči a malé, kulaté uši.

Jedním z nejvýraznějších a nejpozoruhodnějších rysů buvolce stepního Cokova jsou jeho rohy. Tyto rohy mohou dosahovat délky až jeden metr, jsou silně zakřivené a tvarované do tvaru lyra, odtud také název hartebeest, který v afrikánštině znamená "jelen s rohy ve tvaru lyry".

Srště buvolce stepního Cokova je krátká a hrubá, zbarvení se liší od světle hnědé až po žlutohnědou. Břicho a vnitřní strana nohou jsou světlejší než zbytek těla.

Buvolci stepní Cokovi obývají sušší oblasti východní a jižní Afriky, od Keni až po Jihoafrickou republiku. Preferují otevřené savany a polopouště, kde se mohou pást na dostupné trávě a jiných rostlinách. Jsou to denní zvířata, které ve dne pasou a v noci odpočívají.

Tento poddruh je velmi sociální a zřídka se vyskytuje samotářsky. Žije v malých skupinách tvořených samicemi a jejich mláďaty, zatímco dospělí samci často tvoří vlastní skupiny. Buvolci stepní Cokovi jsou známí svými rychlými a obratnými pohyby, a to i přes svou velkou velikost.

Populace buvolce stepního Cokova jsou významně ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a lovem. Jsou chráněny v rámci Úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin, což znamená, že mezinárodní obchod s těmito zvířaty je omezen.
Nové fotografie zvířat