Zpět na seznam

Čepcol hřebenatý

Cystophora cristata

Foto: Čepcol hřebenatý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Podtřída živorodí
Řád šelmy
Čeleď tuleňovití
Rod čepcol
Váhy a míry
Délka od 213 do 274 cm
Hmotnost od 303 do 408 kg
Biologická data
Délka života 20 r
Popis zvířete
Čepcol hřebenatý, vědecky známý jako Cystophora cristata, je fascinující mořské zvíře, které patří do třídy savců, řádu lichokopytníků a čeledi tuleňovitých. Toto zvíře je obvykle najdeme v chladných vodách severního Atlantiku, zejména v oblastech jako jsou New England, Kanada a Grónsko.

Čepcol hřebenatý je rozpoznatelný svým jedinečným vzhledem. Samci jsou obvykle větší než samice, mohou dosahovat délky až 2,6 metru a váhy až 400 kilogramů, zatímco samice jsou obvykle menší, s délkou kolem 2 metrů a hmotností 150 až 200 kilogramů. Tito savci mají šedohnědou srst, která je u mladých jedinců světlejší. Jejich jméno pochází od charakteristického hřebenu, který mají na hlavě. Ten je u samců více výrazný a umožňuje jim vydávat hlasité zvuky, jež slouží k odrážení konkurentů a přilákání samic.

Jedná se o velmi dobře přizpůsobené mořské savce, kteří jsou schopni zůstat pod vodou až 30 minut a potápět se až do hloubky 300 metrů. Jejich strava se skládá především z ryb a korýšů. Výjimečný je také jejich způsob lovu, kdy vytvářejí velké kruhy v moři, aby tak vytvořili past na svou kořist.

Rozmnožování čepcolů hřebenatých probíhá v zimě, kdy samice rodí jedno mládě. To v prvních týdnech života zůstává na pevnině, kde ho matka krmí tukem bohatým mlékem. Mládě je poté schopné se potápět a lovit samo.

Čepcol hřebenatý je chráněný druh, jehož populace je v současnosti stabilní. Tento druh byl v minulosti loven pro svůj tuk a kožešinu, což vedlo k jeho téměř úplnému vyhubení. Díky zákazům lovu a ochraně jejich přirozeného prostředí se ale populace čepcolů hřebenatých postupně zotavuje.
Mapa výskytu
Foto: Čepcol hřebenatý - výskyt
Nové fotografie zvířat