Zpět na seznam

Čírka černoskvrnná

Anas bernieri

Známé také jako
  • Čírka bernierova
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád vrubozobí
Čeleď kachnovití
Váhy a míry
Délka od 40 do 45 cm
Hmotnost 400 g
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Čírka černoskvrnná (Anas bernieri) je vzácný druh kachny, který patří do rodu Anas a je endemický pro Madagaskar. Tento druh je klasifikován jako téměř ohrožený na Mezinárodním červeném seznamu ohrožených druhů IUCN, hlavně kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovu.

Čírka černoskvrnná dorůstá do délky 45–55 centimetrů, s průměrnou hmotností samců kolem 650 gramů a samic kolem 600 gramů. Má spíše tmavě hnědé peří s výraznými černými skvrnami, které jsou nejzřetelnější na křídlech a ocasních perech. Hlava a krk jsou zbarveny do světle hnědé barvy, zatímco zobák je šedý s tmavě šedou špičkou.

Tento druh kachny je charakteristický svým hlasovým projevem, který se liší mezi samci a samicemi. Samci vydávají nízké, chraplavé zvuky, zatímco samice vydávají vysoké, křiklavé zvuky.

Čírka černoskvrnná preferuje mokřadní prostředí, jako jsou bažiny, jezera, řeky a mořské pobřeží. Její dieta se skládá převážně z vodních rostlin, malých bezobratlých a semínek.

Rozmnožování probíhá během období dešťů, kdy samice snáší 6–8 vajec do hnízda vystlaného peřím, které je obvykle umístěno blízko vody. Inkubace trvá asi 26–30 dní a mláďata jsou poté schopna opustit hnízdo během několika hodin po vylíhnutí.

Čírka černoskvrnná je v současné době chráněna madagaskarskou vládou a mezinárodními ochranářskými organizacemi, i přes nízký počet jedinců. Její přežití je nezbytné pro zachování biologické diverzity a ekosystému Madagaskaru.
Nové fotografie zvířat