Zpět na seznam

Kajka královská

Somateria spectabilis

Foto: Kajka královská
Popis zvířete
Kajka královská, vědecky známá jako Somateria spectabilis, je druh mořské kachny patřící do podčeledi vráncovitých. Tato původní severoamerická druhová populace se vyskytuje v Arktidě a subarktických oblastech Aljašky a Kanady a přes zimní období migruje do mělkých pobřežních vod.

Kajka královská měří na výšku od 50 do 70 cm s rozpětím křídel od 86 do 99 cm a váží průměrně mezi 1,1 a 2,2 kg. Samec je často větší než samice. Má robustní stavbu těla s velkým zobákem a krátkými nohami. Samec se vyznačuje svým výrazným pestrým peřím, které obsahuje vzory ve výrazných barvách černé, bílé a oranžové. Samice mají naopak jednoduché hnědé peří, které jim poskytuje dokonalou kamufláž.

Co se týče chování, kajky královské jsou společenská zvířata, která se často shlukují do velkých hejn, zejména během migračních období. Její strava se skládá především z rostlin, řas, malých ryb a korýšů. Kajky královské jsou známé svým ponořovacím chováním při hledání potravy, kdy se dokážou ponořit až do hloubky 9 metrů.

Doba hnízdění kajky královské je od května do června. Samice snáší 5 až 9 vajec, která následně sedí po dobu 24 až 28 dnů. Mladé kachny jsou po vylíhnutí schopné samostatného života, ale zůstávají se samicí až do prvního rozmnožovacího období.

Kajka královská je nejen nádherným zvířetem, ale také důležitým ukazatelem zdraví místního ekosystému. Ačkoli její populace je momentálně stabilní, je citlivá na změny v životním prostředí, jako jsou klimatické změny a znečišťování pobřežních vod.
Nové fotografie zvířat