Zpět na seznam

Dlouhokrčka australská

Chelodina longicollis

Foto: Dlouhokrčka australská
Známé také jako
  • Australská želva hadí
  • Želva hadí
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád želvy
Podřád skrytohlaví
Čeleď matamatovití
Rod dlouhokrčka
Váhy a míry
Délka od 20 do 25 cm
Popis zvířete
Dlouhokrčka australská (Chelodina longicollis), známá také jako australská dlouhokrčka, je druh sladkovodní želvy, který je původem z východní Austrálie. Je to jedinečné zvíře, které je známo svým výrazným dlouhým krkem, který je většinou delší než jeho karapax (krunýř).

Tělo dlouhokrčky australské je poměrně malé, s krunýřem dosahujícím délky mezi 18 až 25 cm u dospělých jedinců. Krunýř je obvykle hnědý až černý s lehkým zeleným nebo žlutým odstínem. Na spodní straně je krunýř světlejší, obvykle bílý nebo krémový. Samec je obecně menší než samice.

Dlouhokrčka australská má velmi neobvyklý způsob lovu. Své oběti loví díky svému dlouhému krku, který používá jako bič pro rychlý útok. Když vyčkává na kořist, tělo i krk jsou zcela ponořeny pod vodou a pouze nos nad povrchem díky speciálním dýchacím otvorům na konci krku.

Strava dlouhokrčky australské je všežravá a zahrnuje malé ryby, korýše, obojživelníky a různé druhy vodních rostlin. Jejich přirozenými predátory jsou ptáci dravci, lišky a některé druhy vodních hadů.

Jedná se o solitérní zvířata, která většinu svého života tráví samostatně. Jsou nočními tvory, kteří často tráví dny skryti v bahně nebo mezi vodními rostlinami a aktivní jsou především v noci.

Reprodukční cyklus dlouhokrčky australské je také fascinující. Samice klade až 20 vajec, která jsou uložena do zvláštního hnízda v blízkosti vodního zdroje. Vývoj embrya je velmi pomalý a může trvat až jeden rok než se mláďata vylíhnou.

Dlouhokrčka australská je považována za stabilní druh a není považována za ohroženou, přesto je však ovlivněna ztrátou přirozeného prostředí a znečištěním vody. Je také oblíbenou volbou pro domácí chov v teráriích díky svému jedinečnému vzhledu a fascinujícímu chování.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat