Zpět na seznam

Dlouhokrčka hadí

Hydromedusa tectifera

Foto: Dlouhokrčka hadí
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída plazi
Řád želvy
Podřád skrytohlaví
Čeleď matamatovití
Rod dlouhokrčka
Popis zvířete
Dlouhokrčka hadí (Hydromedusa tectifera) je druh vodní želvy endemický pro Jižní Ameriku. Tato želva je rozšířena v oblastech od jihovýchodní Brazílie přes Paraguay až po severní Argentinu. Její název je odvozen z výrazného fyzického rysu, kterým je neobvykle dlouhý krk, který může dosáhnout délky až jedné třetiny celkové délky těla. Tento krk je tak dlouhý, že ho želva ani nedokáže úplně zatahnout do krunýře.

Dlouhokrčka hadí je středně velká želva, která může dosáhnout délky až 30 cm. Má tmavě zelený až černý krunýř s jemnými pruhy a skvrnami. Břicho má světlé, často bílé nebo krémové barvy. Hlava je malá a úzká s dlouhým, ostrým zobákem, a oči jsou žluté s tmavými skvrnami.

Jde o noční živočichy, kteří jsou velmi aktivní během deštivého období. Během dne se často skrývají pod hladinou vodních těles s hlavou a krkem nataženými nad hladinu, aby mohli dýchat. Mají také schopnost zůstat pod vodou až dvě hodiny díky schopnosti využívat kyslík rozpuštěný ve vodě.

Jejich strava je masožravá a skládá se hlavně z malých ryb, obojživelníků a bezobratlých. Loví pomocí techniky založené na překvapení, kdy se rychle vymrští ze svého úkrytu a svou oběť překvapí.

Rozmnožování probíhá během období dešťů. Samice klade vejce do pečlivě vykopané jámy v písku nebo bahně. Mláďata se líhnou po zhruba 90 dnech a jsou samostatná od narození.

Dlouhokrčka hadí je v některých oblastech svého výskytu ohrožena ztrátou přirozeného prostředí, úbytkem potravy a také obchodem s exotickými zvířaty. Její přežití také ohrožuje znečišťování vodních těles. Přesto se jedná o druh poměrně odolný a přizpůsobivý. V současnosti jsou prováděny konzervační snahy k ochraně jejího přirozeného prostředí a populací v divočině.
Nové fotografie zvířat