Zpět na seznam

Dril černolící

Mandrillus leucophaeus

Foto: Dril černolící
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád primáti
Čeleď kočkodanovití
Rod dril
Váhy a míry
Délka od 35 do 75 cm
Hmotnost 25 kg
Délka ocasu od 5 do 7 cm
Biologická data
Délka březosti od 170 do 180 d
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Dril černolící, známý také pod svým vědeckým názvem Mandrillus leucophaeus, je fascinující a exotické zvíře patřící do rodiny opicovitých. Nachází se převážně v těžko přístupných lesích na svazích hor v západní Africe, konkrétně v Kamerunu a v Nigérii.

Tito primáti jsou známí svou impozantní velikostí, která se pohybuje od 50 do 55 cm v délce s ocasem dlouhým až 75 cm, a vážící až 50 kg. Dril černolící je opicí druhu s velmi silnou a robustní stavbou těla. Jeho srst je převážně hnědá až šedá, s bílými skvrnami na hýždích. Hlava je velká, s výrazným černým obličejem, který je rámován bílým chloupkovým límcem. Pohlavní dimorfismus je u drilů výrazný – samci jsou mnohem větší než samice a mají také výrazné barevné značení, které zahrnuje červené a modré odstíny na obličeji a na zadní straně těla.

Drilové jsou známí svou stromovou zručností a obratností. Přestože jsou schopni se pohybovat po zemi, většinu svého času tráví v korunách stromů, kde hledají potravu a odpočívají. Jejich strava je všestranná a zahrnuje ovoce, listy, květiny, semena, hmyz a malé obratlovce.

Co se týče chování, drilové jsou společenské zvířata, které žijí v skupinách o velikosti až 200 jedinců, které se skládají z jednoho dominantního samce, několika samic a jejich mláďat. Jsou to teritoriální zvířata, která si aktivně chrání své území před ostatními skupinami.

Dril černolící je bohužel zařazen na červený seznam IUCN jako ohrožený druh, především kvůli ničení jeho přirozeného prostředí a také kvůli lovu. Je to jedinečný druh, který vyžaduje naši ochranu a zachování.
Nové fotografie zvířat