Zpět na seznam

Dželada

Theropithecus gelada

Seznam zvířat, patřících do skupiny dzelada
Známé také jako
  • Dželada hnědá
  • pavián dželada
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád primáti
Podřád opice
Čeleď kočkodanovití
Rod dželada
Váhy a míry
Délka od 70 do 74 cm
Hmotnost 19 kg
Délka ocasu 55 cm
Popis zvířete
Dželada, vědecky známá jako Theropithecus gelada, je jediným žijícím druhem rodu Theropithecus a je to terestrická opice nacházející se především v horských oblastech Etiopie. Dželady jsou nejseverněji žijícími primáty Afriky, obývajícími drsné svahy a útesy Etiopských hor.

Dželada je velká a robustní opice, s průměrnou hmotností od 11 do 20 kilogramů. Samci jsou výrazně větší a těžší než samice. Mají velké špičáky, které používají k obraně a při soubojích o dominanci. Srst dželady je hnědá až tmavě hnědá, na zádech může být až černá. Na obličeji mají krátkou bílou srst a kolem očí mají úzký pruh nahých červených kůží.

Typickým znakem dželad jsou výrazné oblasti červené kůže na hrudi a na krku, které jsou u samic obzvláště výrazné během říje. Tyto barevné znaky jsou důležité pro komunikaci mezi jednotlivými členy skupiny.

Dželady jsou aktivní během dne a stráví většinu času na zemi, kde se živí především trávou. Jsou výjimečné mezi primáty tím, že tvoří velké skupiny, které mohou čítat více než 600 jedinců.

Dželady jsou velmi sociální zvířata, která žijí v matriarchálních skupinách, kde dominantní samice určují hierarchii. Samci se snaží získat kontrolu nad skupinou samic a jejich mláďaty a musí se pravidelně utkat s ostatními samci.

Dželady jsou také známé svou složitou verbální a neverbální komunikací, která zahrnuje širokou škálu zvuků a gest. Jsou chráněny mezinárodním právem, ale přesto čelí hrozbám v podobě ztráty přirozeného prostředí a lovu ze strany lidí.

Ačkoli je dželada poměrně dobře adaptována na drsné podmínky vysokohorských oblastí Etiopie, její populace je stále ohrožena. Zájem lidí o zemědělství a pastevectví vede k ztrátě přirozeného prostředí dželad a tím k poklesu jejich počtu.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat