Zpět na seznam

Frankolín křepelčí

Francolinus pondicerianus

Foto: Frankolín křepelčí
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád hrabaví
Čeleď bažantovití
Rod frankolín
Popis zvířete
Frankolín křepelčí (Francolinus pondicerianus), známý také jako šedý frankolín, je typ ptáka náležejícího do rodiny bažantovitých. Tato střední velikosti druh s průměrnou hmotností okolo 225 až 340 gramů se vyznačuje převážně šedým peřím s náznaky hnědé a bílé na krku a hrudi. Hřbetní strana je hnědá s malými bílými skvrnami a zakončená šedým ocasem. Křídla jsou krátká a zaoblená se žlutými a černými pruhy. Hlava je šedá s výrazným černým pruhem na krku a bílým obličejem. Uprostřed hlavy je malý hnědý proužek. Zobák je krátký a šedý, nohy a prsty jsou robustní a hnědé.

Frankolín křepelčí je endemický pro Indický subkontinent, kde je rozšířený od Pákistánu po Barmu. Jeho přirozeným prostředím jsou otevřené lesy, křoviny a zemědělská pole. Je to denní pták, který se živí semeny, bobulemi, hmyzem a malými obratlovci.

Samice vylučuje nízký, monotónní zvuk podobný kokrhání, zatímco samec má silný, pronikavý hlas, kterým láká samičky během námluv. Hnízdo, které je obvykle situováno v husté vegetaci nebo mezi skalami, obsahuje 5 až 7 hnědých skvrnitých vajec, na jejichž inkubaci se oba rodiče podílejí po dobu 18-20 dní. Mladí jedinci se osamostatňují po dvou měsících.

Ačkoli je frankolín křepelčí v některých oblastech hojný a není považován za ohrožený druh, jeho populace je stále sledována, protože je oblíbeným terčem sportovních lovců.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat