Taxonomie
Váhy a míry
Popis zvířete
Frankolín žlutokrký (Francolinus leucoscepus) je druh ptáka z čeledi bažantovitých. Jejich tradice se rozprostírá přes části subsaharské Afriky. Tito ptáci jsou poměrně malí s délkou těla kolem 35-40 cm a hmotností mezi 350-500g, přičemž samci jsou obecně větší a těžší než samice. Mají krátké, silné nohy a kulaté tělo pokryté převážně hnědým peřím se světlejšími, pruhovanými nebo skvrnitými vzory pro maskování v trávě a keřích.
Hlava frankolína žlutokrkého je obzvláště výrazná s jasně žlutým až oranžovým proužkem táhnoucím se od zobáku kolem očí až k zadní části krku. Zobák je krátký, silný a šedý a je přizpůsobený k vyhrabávání potravy z půdy. Oči jsou světlé s tmavými zornicemi, které kontrastují s jasně barevným okolím.
Ve volné přírodě žijí frankolíni žlutokrcí v savanách, křovinách a lesních oblastech s dostatkem rostlinstva pro krytí. Tito ptáci jsou všežraví, jejich strava zahrnuje semena, bobule, listy, plody, hmyz a malé obratlovce. Jsou známi pro své přizpůsobivé stravovací návyky, které se mohou měnit v závislosti na dostupnosti potravy.
Frankolín žlutokrký je známý svým hlasitým, ostrým voláním, které může být slyšet na velkou vzdálenost, zejména v noci a za úsvitu. Samci mají také tendenci být velmi teritoriální a agresivní během období páření. V období rozmnožování samice snáší 4-6 vajec, která jsou pak inkubována po dobu asi 21 dní.
Kvůli jejich krásnému peří a zajímavému chování jsou frankolíni žlutokrcí oblíbenými ptáky pro pozorování a studium mezi ornitology a milovníky přírody. Nicméně, stejně jako mnoho druhů divokých ptáků, i oni čelí hrozbám ztráty přirozeného prostředí a nezákonného lovu.
V kterých českých ZOO je k vidění