Zpět na seznam

Galidie tenkopruhá

Mungotictis decemlineata decemlineata

Foto: Galidie tenkopruhá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď promykovití
Biologická data
Délka březosti od 90 do 150 d
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Galidie tenkopruhá (Mungotictis decemlineata decemlineata) je fascinující zvíře, které je součástí rodiny Eupleridae, patřící mezi šelmy. Svým vzhledem připomíná malou lasici nebo promyku. Její délka těla se obecně pohybuje od 32 do 38 centimetrů s dalších 20 až 25 centimetrům dlouhým ocasem, který je velmi chlupatý a často rozvětvený, což je jedna z jejích nejvýraznějších vlastností. Tělo galidie je štíhlé a elegantně stavěné, ideální pro rychlé pohyby a obratnost v divočině.

Galidie tenkopruhá je snadno rozeznatelná díky své jedinečné srsti. Má hlubokou, bohatou hnědou barvu, která se na zádech mění v deset pruhů bílé a tmavě hnědé barvy, odkud pochází její název. Tyto pruhy se táhnou od zadní části krku až po konec ocasu. Její břicho a končetiny jsou světlejší, často krémové nebo světle hnědé.

Hlava galidie tenkopruhé je malá s krátkým čenichem a malými, zaoblenými ušima. Oči jsou tmavé, obvykle hnědé nebo černé, a jsou obklopeny bílými nebo světle hnědými pruhy. Její zuby jsou ostré a robustní, umožňující jí lovit širokou škálu potravy.

Toto zvíře je endemické na ostrově Madagaskar, kde obývá suché lesy na západě a jihu ostrova. Je aktivní převážně ve dne a stravuje se hlavně hmyzem, ale neváhá konzumovat také malé obratlovce nebo ovoce.

Galidie tenkopruhá je samotářský druh, který si vytyčuje a obhajuje své teritorium. Většinu svého času tráví na zemi, ale je také schopná šplhat po stromech. Samice rodí jedno až dvě mláďata ročně.

I když je tento druh v současné době klasifikován jako málo dotčený, jeho populace je ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí a lovem pro maso. Proto je důležité pokračovat v ochraně a zachování tohoto unikátního druhu pro budoucí generace.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat