Foto: Gaur
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Čeleď turovití
Rod Tur
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 1,7 do 2 m
Popis zvířete
Gaur (Bos gaurus), také známý jako indický bizon, je velký druh divokého skotu, který se vyskytuje v jižní a jihovýchodní Asii. Jedná se o největšího představitele skotu a mezi kopytníky je druhý nejvyšší po žirafách. Váží obvykle kolem 700 až 1000 kilogramů, ale některí samci mohou dosáhnout až 1500 kilogramů. Výška v kohoutku může u samců dosáhnout až 220 cm.

Gauři jsou obecně tmavě hnědí až téměř černí, s obličejem světlejší barvy. Samci mají hlavu a krk pokrytý krátkou, černou srstí a na ramenou mají hrbol, který se zvětšuje s věkem. Rovněž mají silný ocas, na jehož konci je střapatý pramen srsti. Oba pohlaví mají rohy, které rostou do stran a jsou mírně zakřivené dozadu. Gauři mají mohutný trup podpíraný krátkými, silnými nohami s třemi kopyty.

Gauři preferují oblasti s vysokým rostlinstvem, kde se mohou skrývat, a obývají především lesy a hory. Živí se trávou, listy, výhonky, ovocem a květy. Jsou to sociální zvířata, která žijí ve stádech vedených dominantními samicemi. Samci se stády opouštějí ve věku asi tří let a obvykle žijí samostatně, nebo se spojují do malých skupin.

Rozmnožování gaurů probíhá po celý rok, ale vrcholí během období dešťů. Po gestační době kolem 275 dnů rodí samice jedno mládě, které je schopné krátce po narození chodit a běhat. Mláďata zůstávají s matkou až do dvou let věku.

Gauři jsou ohroženi především kvůli ztrátě přirozeného prostředí, a také jsou loveni pro maso a kůži. Navzdory ochraně jsou jejich populace v přírodě stále klesající. V zoologických zahradách a chovatelských stanicích jsou však úspěšně chováni a reprodukováni.
Nové fotografie zvířat