Zpět na seznam

Gepard východoafrický

Acinonyx jubatus fearonii

Foto: Gepard východoafrický
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Podčeleď malé kočky
Rod gepard
Popis zvířete
Gepard východoafrický (Acinonyx jubatus fearonii) je poddruh geparda, který je rozšířený převážně ve východní Africe. Jedná se o jedno z nejrychlejších suchozemských zvířat na světě, které dosahuje rychlosti až 120 km/h při krátkých sprintech.

Tento poddruh geparda se liší od ostatních převážně svým zbarvením a strukturou těla. Kůže geparda východoafrického je světlejší než u jiných poddruhů a je pokryta černými skvrnami různých velikostí, které mu pomáhají maskovat se v trávě při lovu. Jeho tělo je štíhlé a lehké, s dlouhými tenkými nohami a krátkým ocasem, který mu pomáhá udržovat rovnováhu při rychlých zatáčkách.

Gepard východoafrický má velmi specifický lovící styl. Nejprve svou kořist sleduje z dálky a poté na ni zaútočí v rychlém sprintu. Jeho silná čelist a ostré drápy mu umožňují rychle a efektivně zabíjet kořist. Jeho dieta se skládá převážně z menších savců, jako jsou antilopy a zajíci, ale nepohrdne ani ptáky či plazy.

Jedná se o samotářské zvíře, které tráví většinu času samo, mimo období páření. Samice rodí jedno až pět mláďat, která se po narození učí lovit sledováním matky.

Gepardy východoafrické jsou v současnosti ohrožené v důsledku ztráty přirozeného prostředí a ilegálního lovu. Mnoho ochranářských organizací se snaží o záchranu tohoto ohroženého druhu prostřednictvím různých programů zaměřených na ochranu jeho přirozeného prostředí a zvýšení povědomí veřejnosti o tomto unikátním zvířeti.
Nové fotografie zvířat