Zpět na seznam

Tygr čínský

Panthera tigris amoyensis

Foto: Tygr čínský
Známé také jako
  • Tygr džunglový čínský
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád šelmy
Čeleď kočkovití
Podčeleď velké kočky
Rod panthera
Váhy a míry
Délka od 230 do 260 cm
Hmotnost od 110 do 150 kg
Popis zvířete
Tygr čínský, vědecky známý jako Panthera tigris amoyensis, je poddruh tygra, který je původem z provincií Fujian, Guangdong, Hunan a Jiangxi v jižní Číně. Toto zvíře, které je oficiálně klasifikováno jako kriticky ohrožené, je jednou z nejmenších a nejvzácnějších poddruhů tygra.

Tygr čínský je středně velký, s dospělými samci vážícími mezi 130 až 180 kg a samice mezi 100 až 120 kg. Tělo tohoto tygra je robustní a svalnaté s relativně krátkými končetinami a silným ocasem. Srst je krátká a hustá s bohatými černými pruhy na oranžově žlutém podkladu. Hlava je velká a kulatá s malými ušima a silnými čelistmi.

Tygr čínský je typickým masožravcem, který se živí především velkými kopytníky, jako jsou jeleni a divoká prasata. Tito tygři jsou také známí svou schopností lovit menší zvířata, včetně ptáků a hlodavců. Jsou to samotářská zvířata, která si vytyčují a chrání svá teritoria.

Tito tygři jsou známí svou schopností přizpůsobit se různým typům prostředí. Preferují husté lesy a horské oblasti, kde je dostatek úkrytu a potravy. Jsou aktivní především v noci, kdy loví svou kořist.

Tygři čínští patří mezi nejohroženější poddruhy tygrů na světě. Odhaduje se, že ve volné přírodě jich mohlo být v roce 2020 méně než 30. Jejich populace je stále ohrožena kvůli ztrátě přirozeného prostředí, nelegálnímu lovu a obchodování s tygřími kůžemi a kostmi. Současné úsilí o zachování tohoto vzácného druhu zahrnuje chráněná území a programy pro chov v zajetí. Pokud se nepodaří tyto hrozby odstranit, může tygr čínský brzy zmizet z naší planety navždy.
Nové fotografie zvířat