Zpět na seznam

Hatérie novozélandská

Sphenodon punctatus

Foto: Hatérie novozélandská
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída plazi
Řád hatérie
Čeleď hatériovití
Rod hatérie
Váhy a míry
Délka od 50 do 80 cm
Hmotnost od 0,5 do 1 kg
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Hatérie novozélandská, vědecky známá jako Sphenodon punctatus, je pravěké zvíře, které je jedním z posledních přežívajících členů řádu Rhynchocephalia. Zvíře je známé pod názvem tuatara, který je odvozen z maorštiny a znamená "hřbetní hroty". Toto zvíře je endemické pro Nový Zéland a je známé svým jedinečným vývojem, který sahá zpět do doby dinosaurů.

Hatérie novozélandská dorůstá délky až 80 cm a váhy někde mezi 0,5 až 1 kg. Její tělo je pokryto šupinami a má několik charakteristických hřbetních hrotů. Zvíře má charakteristickou zelenošedou barvu, která mu pomáhá skrývat se v husté vegetaci. Má velké, oválné oči, které jsou velmi citlivé na světlo a umožňují mu vidět ve tmě.

Hatérie novozélandská je noční zvíře, které stráví většinu dne skryté v norách a vychází ven jen v noci, kdy hledá potravu. Její strava se skládá z hmyzu, pavouků, malých plazů a ptáků, ale také ovoce a rostlin.

Jednou z nejzajímavějších vlastností tohoto zvířete je jeho dlouhověkost. Hatérie novozélandská je schopná žít až 100 let, což je pro plazy mimořádně neobvyklé. Kromě toho je také velmi pomalým rozmnožovatelem, kdy samice klade jen jednou za čtyři roky 10 až 20 vajíček.

I přes svou odolnost a dlouhou životnost je hatérie novozélandská silně ohrožena. Její populace je omezena na několik málo ostrovů v Novém Zélandu a je ohrožena ztrátou přirozeného prostředí a predací ze strany zavlečených druhů. Proto je důležité přijmout opatření k ochraně tohoto jedinečného a historicky významného druhu.
Mapa výskytu
Foto: Hatérie novozélandská - výskyt
Nové fotografie zvířat