Zpět na seznam

Husa kuří

Cereopsis novaehollandiae

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád vrubozobí
Čeleď kachnovití
Podčeleď husy
Váhy a míry
Délka od 70 do 100 cm
Hmotnost od 3,2 do 6,8 kg
Biologická data
Délka života 24 r
Popis zvířete
Husa kuří (Cereopsis novaehollandiae), známá také jako Cape Barren Goose, je velké a pozoruhodné vodní ptactvo, které je endemické pro určité oblasti Austrálie, zejména pro ostrovy Bassova průlivu. Tato husa má zvláštní vzhled, který ji odlišuje od jiných druhů hus, s robustním tělem, velkými nohami a širokými křídly. Její celková délka se pohybuje od 75 do 100 centimetrů a váží 3 až 7 kilogramů.

Jak napovídá její název, je zbarvení peří u Husy kuří převážně šedé, téměř až modravé, s drobnými skvrnami, které připomínají popel. Její zobák je krátký a masivní, s jasně růžovým zakončením a tenkými pruhy podél hran. Oči jsou malé a tmavé.

Husa kuří je březí po dobu 35 dní a obvykle klade od tří do pěti vajíček. Hnízdí na suchých místech, včetně travnatých ploch a písečných dun. V době hnízdění je tato husa velmi teritoriální a obhajuje své hnízdo proti jakýmkoli vetřelcům.

Co se týče stravy, Husa kuří preferuje především rostlinnou stravu. Živí se hlavně travou, bylinami a jinými rostlinami, které rostou na místech, kde obývá. Je zajímavé, že dokáže strávit i rostliny, které jsou pro jiné druhy hus špatně stravitelné.

Tyto husy jsou známé svým hlasovým projevem, který je velmi hlasitý a vřeštivý, někdy popisovaný jako "kuří", odtud také jejich název. Jsou to společenské ptáky, kteří tvoří páry na celý život a často se shlukují do větších hejn.

Od poloviny 20. století jsou stavy Husy kuří na vzestupu díky opatřením na ochranu přírody a regulaci lovu. Nicméně stále čelí hrozbám v podobě ztráty přirozeného prostředí a konkurence s jinými druhy za potravu a životní prostor.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat