Zpět na seznam

Jespák dlouhokřídlý

Calidris bairdii

Foto: Jespák dlouhokřídlý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď slukovití
Rod jespák
Popis zvířete
Jespák dlouhokřídlý (Calidris bairdii), známý také jako Bairdův jespek, je druh ptáka patřící do čeledi slukovitých (Scolopacidae). Tento druh se vyskytuje především v Severní Americe, ale také v Eurasii, především v oblasti Sibiře.

Jespák dlouhokřídlý se vyznačuje štíhlým tělem a dlouhými křídly, které přesahují jeho ocas. Má šedohnědé zbarvení s bílým břichem a hrudí. Jeho zobák a nohy jsou krátké a černé. Průměrná délka těla tohoto ptáka se pohybuje mezi 15 až 18 cm, rozpětí křídel může dosahovat až 38 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 50 až 90 g.

Jespák dlouhokřídlý je výborný letoun, neboť se jedná o tažného ptáka, který každý rok podniká dlouhé migrace mezi severními oblastmi Severní Ameriky a Jižní Amerikou. Jeho migrace jsou známé svou neuvěřitelnou délkou, některé jedince mohou za rok uletět až 30 tisíc kilometrů.

Potravu tohoto druhu tvoří především malí bezobratlí, jako jsou hmyz, červi, korýši, plži a další drobní živočichové. Během hnízdění se jespáci dlouhokřídlí živí hlavně hmyzem.

Samice klade obvykle 4 vejce do hnízda na zemi, které jsou pak inkubovány oběma rodiči. Po vylíhnutí jsou mláďata schopna okamžitě se pohybovat a po několika dnech jsou už schopna se sama krmit. Po 2 až 3 týdnech jsou schopna letu.

Jespák dlouhokřídlý je považován za druh s nejnižším rizikem vyhynutí, přesto jsou významnou hrozbou pro něj ztráta přirozeného prostředí a činnost člověka.
Nové fotografie zvířat