Zpět na seznam

Jespák šedý

Calidris temminckii

Foto: Jespák šedý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď slukovití
Rod jespák
Popis zvířete
Jespák šedý (Calidris temminckii) je malý vodní pták, který patří do rodiny slukovitých. Je to středně velký až malý, kompaktně stavěný pták s charakteristickým dlouhým, rovným zobákem a s relativně krátkými nohami, které jsou vždy černé. Dosahuje délky těla od 13 do 15 centimetrů, přičemž jeho křídla měří v rozpětí od 27 do 30 centimetrů. Hmotnost tohoto druhu se pohybuje kolem 20 až 33 gramů.

Peří jespačka šedého je v letním období na hřbetě a na křídlech převážně hnědavé s tmavými skvrnami. Břicho a hruď jsou světlejší, často bílé nebo krémové barvy. V zimě se jeho peří mění na stříbřitě šedou barvu. Samec a samice jsou si velmi podobní, ale samice má obecně delší zobák.

Jespák šedý je tažný pták s velmi širokým areálem rozšíření. Hnízdí v tundře severní Evropy a Asie a na zimu migruje do jižní a západní Evropy, Afriky, jižní Asie a Austrálie. Jeho přirozeným biotopem jsou slané i sladkovodní mokřady, bahnité břehy jezer a mořské pobřeží.

Jeho strava se skládá především z malých bezobratlých, jako jsou červi, měkkýši a hmyz, které loví na bahnitých březích nebo ve vodě. Během hnízdní sezóny mohou jíst také rostlinný materiál.

Jespák šedý je obecně tichý pták, ale během námluv a hnízdění vydává rychlé, třepotavé zvuky. Během hnízdní sezóny, která probíhá od konce května do července, samice snáší 3 až 4 vejce do jednoduchého hnízda na zemi. Incubace trvá asi tři týdny a obstarávají ji oba rodiče. Mladí ptáci jsou schopni letu asi po měsíci od vylíhnutí.

Přestože je jespaček šedý stále poměrně hojný, čelí mnoha hrozbám. Ztráta přirozeného prostředí kvůli průmyslovému rozvoji a zemědělství, stejně jako lov a znečištění, jsou hlavními faktory, které ohrožují jeho populaci. Nicméně tento druh je chráněn podle Úmluvy o ochraně stěhovavých druhů volně žijících živočichů.
Nové fotografie zvířat