Zpět na seznam

Koliha malá

Numenius phaeopus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dlouhokřídlí
Čeleď slukovití
Rod koliha
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 37 do 45 cm
Popis zvířete
Koliha malá, vědecky známá jako Numenius phaeopus, je středně velký druh brodivého ptáka, který je součástí čeledi slukovitých. Její délka je zhruba 37 až 45 centimetrů a rozpětí křídel je od 70 do 85 centimetrů. Váží zhruba 270 až 520 gramů. Tento pták se vyznačuje dlouhým zahnutým zobákem, který je u samců mírně kratší než u samic. Hlava, krk a tělo jsou šedohnědě zbarvené s tmavými pruhy, zatímco spodní strana těla je bílá. Křídla jsou poměrně dlouhá a úzká s bílým pruhem.

Koliha malá se vyskytuje na nejrůznějších místech - od pobřežních oblastí až po tundru. Je to tažný pták, který tráví zimu v Africe, jižní Asii a Austrálii. Hnízdí na severu Evropy a v Asii, a to ve vlhkých oblastech jako jsou mokřady nebo bažiny.

Strava kolihi malé je velmi rozmanitá, zahrnuje různé druhy bezobratlých, jako jsou červi, hmyz a malí korýši, ale také ryby a rostlinnou potravu. Loví tak, že svůj zobák zasouvá do měkkého bahna nebo písku na dně vodních toků a podobně.

Samice kolihi malé klade obvykle čtyři vejce, která jsou zbarvena do olivově hněda s tmavými skvrnami. Inkubace trvá přibližně tři týdny a za dalších tři týdny jsou mláďata schopna letu. Koliha malá je velmi ostražitá a při sebemenší známce nebezpečí dokáže rychle vzlétnout. Její hlas je ostře pronikavý a zvučný.

Celkově je koliha malá poměrně hojný druh, přesto je však ohrožena ztrátou přirozeného prostředí, zejména mokřadů, které jsou jejím preferovaným prostředím pro hnízdění.
Nové fotografie zvířat