Zpět na seznam

Krahujec šikra

Accipiter badius

Foto: Krahujec šikra
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dravci
Čeleď jestřábovití
Rod krahujec
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 26 do 30 cm
Popis zvířete
Krahujec šikra (Accipiter badius), známý také jako modrooký jestřáb, je druhem středně velkého dravce z rodu Accipiter. Toto zvíře se vyznačuje elegantním vzhledem, který v sobě odráží excelentní lovcové schopnosti.

Krahujec šikra měří mezi 30 a 36 cm, přičemž samci jsou obvykle menší než samice, což je u dravců běžné. Rozpětí křídel může dosáhnout až 80 cm a hmotnost se pohybuje mezi 80 až 200 gramy. Tento druh je charakteristický svojí variabilitou zbarvení, které se může pohybovat od světle hnědé až po tmavě šedou barvu, v závislosti na poddruhu a regionu.

Jedním z nejvýraznějších rysů krahujce šikry jsou jeho jasně modré oči, které mu daly přezdívku "modrooký jestřáb". Tyto oči jsou nejen atraktivní, ale také velmi funkční, umožňují šikrovi vidět s vysokou ostrostí a přesností, což je nezbytné pro jeho úspěch jako lovce.

Krahujec šikra je velmi adaptabilní dravec a je schopen žít v řadě různých prostředí, od otevřených lesů až po savany a polopouště. Jeho strava je velmi rozmanitá a zahrnuje hlodavce, ptáky, plazy a dokonce i hmyz. Loví obvykle ze zálohy, kdy se rychle vrhne na svou kořist z vysokého místa.

Krahujec šikra je monogamní druh a oba rodiče se podílejí na péči o mláďata. Hnízdo si staví vysoko na stromech, kde samice snáší 2 až 5 vajec. Inkubace trvá 30 až 35 dní a mláďata opouštějí hnízdo po dalších 30 až 40 dnech.

Tento druh je rozšířený v širokém pásmu od Afriky přes jižní Asii až po Indonésii. Populace krahujce šikry jsou obecně stabilní, ačkoli mohou být ohroženy ztrátou přirozeného prostředí a lovem pro obchod s domácími zvířaty.
Nové fotografie zvířat