Zpět na seznam

Křivka bělokřídlá

Loxia leucoptera

Foto: Křivka bělokřídlá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď pěnkavovití
Rod křivka
Stav ohrožení
Ohrožen
Popis zvířete
Křivka bělokřídlá (Loxia leucoptera), známá také jako křivka dvoubarevná, je středně velký druh pěvce z čeledi pěnkavovitých, který se vyskytuje v lesnatých oblastech Severní Ameriky, Evropy a Asie. Vyznačuje se zvláštními tělesnými rysy, mezi které patří především zobák tvaru půlměsíce, který je silně zkřivený a přizpůsobený k otevírání šišek jehličnatých stromů. Toto zvíře má také světlé peří s bílými křídly a ocasem, které kontrastují s jinak tmavě červeným tělem samců a šedivě zbarveným tělem samic.

Křivka bělokřídlá je poměrně malá, dosahující délky od 15 do 17 cm a váhy kolem 40 až 60 gramů. Má široká, zaoblená křídla a krátký, štíhlý ocas. Její hlava je malá s krátkým, silným zobákem, který je schopen prasknout otevřít i tvrdé šišky.

Co se týče stravy, křivka bělokřídlá se živí především semeny jehličnatých stromů, jako jsou borovice, smrky a jedle. Semena získává svým silným zobákem, kterým dokáže prasknout i tvrdou šišku. Kromě semen se však může živit i hmyzem, larvami a různými plody.

Toto zvíře je monogamní, což znamená, že si na celý život vybírá jednoho partnera. Doba hnízdění křivky bělokřídlé závisí na dostupnosti potravy, ale obvykle začíná na jaře. Samice snáší 3 až 4 vejce, která inkubuje po dobu 12 až 14 dní. Mláďata jsou závislá na rodičích až do věku 18 až 22 dnů.

Díky své závislosti na jehličnatých stromech může být křivka bělokřídlá citlivá na ztrátu lesních stanovišť. Přesto je tento druh považován za málo dotčený a jeho populace je poměrně stabilní. Vzhledem k tomu, že je toto zvíře poměrně plaché a tiché, je často těžké ho spatřit v přírodě.
Nové fotografie zvířat