Zpět na seznam

Křivka velká

Loxia pytyopsittacus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď pěnkavovití
Rod křivka
Popis zvířete
Křivka velká (Loxia pytyopsittacus) je středně velký druh pěvce z rodu křivek, který je rozšířený po celé severní polokouli. Má charakteristický zbarvený peří, které se liší podle pohlaví. Samci bývají červeně zbarveni, zatímco samice mají zelenožluté zbarvení. Velikostí se podobá vrabcům, dorůstá délky 16-18 cm a váží zhruba 35-55 gramů.

Typickým znakem křivky velké je silný, krátký zobák, který je zahnutý a sbíhá se do špičky, což je adaptace na její specializovanou stravu tvořenou především semeny jehličnanů, zejména borovic. Zobák umožňuje křivce velké otevírat šišky a dostat se k semínkům uvnitř.

Co se týče hnízdění, křivky velké jsou monogamní a hnízdo budují většinou na konci jehlicových větví. Samice snáší 3 až 5 modrých vajíček s fialovými skvrnami, která sama inkubuje po dobu přibližně 13 dní. Mláďata pak opouštějí hnízdo po dalších 15 až 18 dnech.

Křivka velká je tažný druh, který stráví léto v severních částech Evropy a Asie a přes zimu migruje do jižních oblastí, včetně střední Evropy. Její populace je poměrně stabilní, nicméně je citlivá na klimatické změny a ztrátu přirozeného prostředí, které může ovlivnit dostupnost potravy. Toto zvíře je chráněno podle Bernské úmluvy a také směrnicí Evropské unie o ochraně volně žijících druhů ptáků.
Nové fotografie zvířat