Zpět na seznam

Kuňka východní

Bombina orientalis

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Řád žáby
Čeleď kuňkovití
Rod kuňka
Váhy a míry
Délka od 4 do 6 cm
Popis zvířete
Kuňka východní, vědecky známá jako Bombina orientalis, je druh malého obojživelníka patřící do rodiny Bombinatoridae. Její domovinou je východní Asie, konkrétně Korea, severovýchodní Čína a dálněvýchodní Rusko. Toto zvíře je známo svými jasně zbarvenými břišními skvrnami, které mohou být různých odstínů červené, oranžové až žluté. Tyto barvy slouží jako varování pro predátory, že jsou jedovaté. Jejich jed není pro člověka smrtelný, ale může způsobit podráždění.

Kuňka východní je malého vzrůstu, dosahující délky od 4 do 7 centimetrů. Její tělo je hranatého tvaru s plochou hlavou. Má malé, kulaté oči s výraznými zorničkami. Na končetinách má prstýnky, které jí umožňují lézt po stromech a rostlinách.

Jejich přirozeným prostředím jsou mokřady, říční břehy a lesní tůně. Jsou to všežravci, které se živí hmyzem, pavouky a různými bezobratlými. Jsou aktivní především v noci.

Kuňka východní je známá svým specifickým hlasem, kterým se ozývá především v období rozmnožování. Její hlas zní jako nízké kvákání nebo bzučení. Samice klade vajíčka do vody, kde se z nich líhnou larvy, které se po několika týdnech promění v dospělce.

Kuňka východní je oblíbeným zvířetem v teráriích díky své nenáročnosti na péči a atraktivnímu vzhledu. Přesto je však její populace v přírodě ohrožená kvůli ztrátě přirozeného prostředí a obchodu s divokou zvěří. Proto je důležité chránit její přirozené prostředí a podporovat udržitelné chovatelské programy.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat