Zpět na seznam

Lejsek černohlavý

Ficedula hypoleuca

Foto: Lejsek černohlavý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád pěvci
Čeleď lejskovití
Rod lejsek
Váhy a míry
Délka od 12 do 13 cm
Hmotnost od 12 do 15 g
Délka rozpětí křídel od 22 do 24 cm
Popis zvířete
Lejsek černohlavý (Ficedula hypoleuca) je malý, hebký pták, známý také pod názvem lesňáček černohlavý. Délka jeho těla se obvykle pohybuje kolem 13,5 centimetrů a váží pouhých 14 gramů. Má výrazně černé a bílé zbarvení. Samci jsou charakterističtí svými tmavě černými hlavami, zády a křídly, které kontrastují s bílým břichem a krkem. Samice a mladí jedinci jsou méně výrazní, s šedými hlavami a zády.

Lejsek černohlavý je zvláště rozšířený ve většině Evropy, od Skandinávie až po Středomoří, ale lze ho najít i v západní Asii. Preferuje otevřené lesy a parky, kde hnízdí v dutinách stromů nebo v umělých budkách. Živí se především hmyzem, který loví při letu.

Je to tažný pták, který tráví zimu v subsaharské Africe. Během jarní a podzimní migrace prochází přes celou řadu zemí a může přeletět tisíce kilometrů.

Samice lejska černohlavého obvykle snášejí 4-6 vajec, které jsou světle modré se světle hnědými skvrnami. Inkubační doba trvá 13-14 dní. Mladí ptáci jsou pak schopni opustit hnízdo po dalších 13-15 dnech.

Lejsek černohlavý je známý svým melodickým zpěvem, který zahrnuje širokou škálu tónů a zvuků. Tento zpěv je často slyšet během jara a léta, kdy samci lákají samice a vyhlašují své území.

Lejsek černohlavý je považován za nejmenší druh lejska v Evropě. Přestože jejich populace je poměrně stabilní, jsou občas ohroženi ztrátou vhodného hnízdního prostoru, zejména v důsledku kácení stromů a ztráty lesních prostor.
Nové fotografie zvířat