Zpět na seznam

Luňák červený

Milvus milvus

Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída ptáci
Podtřída letci
Řád dravci
Čeleď krahujcovití
Rod luňák
Popis zvířete
Luňák červený (Milvus milvus) je středně velký druh dravého ptáka z rodiny jestřábovitých. Má tmavě hnědé zbarvení s červenohnědým odstínem na hřbetě a křídlech. Měří mezi 60 a 65 centimetry na délku a jeho rozpětí křídel se pohybuje mezi 140 až 165 centimetry. Má charakteristický dlouhý, vidlicovitě vykrojený ocas, který je zespodu červenohnědý a ze shora hnědý. Zobák je šedý až černý, nohy jsou žluté.

V letu je luňák červený snadno rozeznatelný díky svým dlouhým křídlům a elegantnímu klouzavému letu s náhleými obraty. Je znám svou schopností dlouho kroužit ve vzduchu, kdy vyhledává potravu. Jeho strava se skládá převážně z drobných savců, ptáků, obojživelníků a hmyzu, ale také se dokáže přizpůsobit a využívat zbytky potravy z lidských zdrojů.

Luňák červený preferuje otevřené krajiny s blízkostí vodních toků, například lužní lesy, pastviny nebo zemědělské plochy. Hnízdí v korunách stromů, kde samice klade obvykle 2 až 3 vejce. Mláďata jsou krmena oběma rodiči a po 40 až 50 dnech se učí létat.

Tento druh je rozšířen po celé Evropě, zasahuje až do západní Asie a severní Afriky. Přes zimu migruje do jižní Evropy a Afriky. Luňák červený je chráněný podle Bernské úmluvy a je zařazen do Červeného seznamu IUCN jako druh blízký ohrožení. Hlavní hrozbou pro něj je ztráta přirozeného prostředí a otravy pesticidy.
Mapa výskytu
Foto: Luňák červený - výskyt
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat