Zpět na seznam

Macarát jeskynní

Proteus anguinus

Foto: Macarát jeskynní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída obojživelníci
Podtřída ocasatí
Čeleď macaráti
Rod macarát
Popis zvířete
Macarát jeskynní, známý také pod latinským názvem Proteus anguinus, je jedinečné a fascinující podzemní zvíře, které je známé pro svůj nezvyklý vzhled i životní styl. Toto zvíře je jedním z mála obojživelníků, kteří prožívají celý svůj život pod zemí, v podzemních vodách vápencových jeskyní na Balkáně, zejména v Chorvatsku a Slovinsku.

Macarát jeskynní je jedním z nejdelších obojživelníků na světě, dosahující délky až 30 cm. Jeho tělo je dlouhé, úzké a štíhlé, podobné hadovitému, s krátkými, širokými končetinami. Má čtyři prsty na předních končetinách a tři na zadních. Jeho kůže je měkká, bělavá nebo růžová, někdy s modrým nádechem, a je pokryta slizem, který mu pomáhá přežít v chladných, vlhkých podmínkách jeskyně.

Jedním z nejzajímavějších rysů macaráta jeskynního jsou jeho oči, které jsou zcela degenerované a zakryté vrstvou kůže, což znamená, že je prakticky slepý. Místo toho se spoléhá na svůj vývojově vyspělý čich a hmat, aby se orientoval v tmavých, neosvětlených prostorách pod zemí.

Macarát jeskynní je také známý svým pomalým růstem a dlouhým životem. Toto zvíře může žít až 100 let a dosáhne pohlavní dospělosti až ve věku 15 let. Je býložravý, živí se převážně bakteriemi a řasami, které obývají jeho podzemní domov.

Tento obojživelník je jedním z nejméně pochopených druhů na světě, částečně kvůli své tajemné, skryté povaze a obtížnému přístupu ke svému přirozenému prostředí. Jeho unikátní vlastnosti a schopnosti však dělají z macaráta jeskynního fascinující předmět výzkumu pro odborníky na živočišné druhy po celém světě.
Mapa výskytu
Foto: Macarát jeskynní - výskyt
Nové fotografie zvířat