Zpět na seznam

Malpa plačtivá

Cebus olivaceus

Foto: Malpa plačtivá
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád primáti
Podřád vyšší primáti
Čeleď malpovití
Váhy a míry
Délka od 38 do 49 cm
Hmotnost od 2,3 do 4 kg
Biologická data
Délka života od 15 do 25 let
Délka březosti od 152 do 160 d
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Malpa plačtivá, známá také pod vědeckým názvem Cebus olivaceus, je fascinující druh primátů, který se vyskytuje především ve Venezuele, Guyaně a Kolumbii. Patří do čeledi malpovitých a je největším druhem rodu Cebus.

Tato malpa je zvíře střední velikosti s tělem dlouhým 30-56 cm a ocasem ještě o něco delším, který může dosáhnout délky až 56 cm. Váží mezi 2 až 4 kg. Samci bývají obecně větší než samice. Její srst je olivově hnědá až šedá, s bílými až krémovými odstíny na obličeji, krku a hrudi. Hlava je relativně malá s výraznými, široce rozevřenými ušima a velkýma, tmavýma očima.

Malpa plačtivá je denní živočich, který tráví většinu času ve stromoví tropických deštných lesů, kde hledá potravu. Její strava je velmi rozmanitá a zahrnuje ovoce, semena, květiny, listy, hmyz a další malé živočichy. Své potraviny si dokáže ulovit pomocí dlouhých, štíhlých prstů, kterými je vybavena na rukou a nohou.

Tato malpa je známá pro své sociální chování. Žije většinou v rodinných skupinách o 10-20 členech, které jsou tvořeny jedním nebo více dospělými samci, několika samicemi a mláďaty. Skupiny jsou hierarchické a dominuje jim nejsilnější samec.

Malpa plačtivá je známá také pro své inteligentní chování a schopnost používat nástroje. V přírodě bylo pozorováno, jak používá kameny k rozbíjení ořechů a jak vyhledává potravu pomocí proutků.

Reprodukční cyklus malpy plačtivé je poměrně dlouhý, s graviditou trvající přibližně 160 dní. Samice rodí zpravidla jedno mládě, které je plně závislé na matce. Mláďata jsou odstavena ve věku jednoho až dvou let a pohlavně dospívají mezi čtvrtým a pátým rokem života.

Ačkoli malpa plačtivá není momentálně považována za ohrožený druh, její populace trpí v důsledku ztráty přirozeného prostředí a lovem pro obchod s domácími mazlíčky. Úsilí o její ochranu se proto soustředí na udržení a obnovu jejích přirozených lesních biotopů a na regulaci obchodu s divokými zvířaty.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat