Zpět na seznam

Motolice žlučová

Clonorchis sinensis

Foto: Motolice žlučová
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen ploštěnci
Třída motolice
Biologická data
Délka života od 15 do 20 let
Stav ohrožení
Neohrožen
Popis zvířete
Motolice žlučová (Clonorchis sinensis) je parazitický helmint, který patří do třídy dlouhotělci. Toto zvíře je primárně rozšířené v Asii, zejména v Číně, Koreji a Vietnamu. Motolice žlučová je jedním z nejvýznamnějších lidských parazitů, který způsobuje závažnou parazitární chorobu známou jako clonorchiasis.

Motolice žlučová je malý, plochý červ, který dorůstá délky 10-25 mm a šířky 3-5 mm. Tělo motolice je pokryté řadou drobných bradavek, které jim pomáhají přichytit se ke stěnám žlučových cest svých hostitelů. Jejich tělo má typickou listovou formu se dvěma výraznými sánítky - ústním a břišním, kterými se přisávají na tkáň hostitele.

Životní cyklus motolice žlučové zahrnuje několik stádií a dva mezihostitele. Motolice klade vejce, která jsou vyloučena stolicí hostitele do vody. Z vajec se líhnou plavavé larvy, které pronikají do těla sladkovodních měkkýšů, kde se dále vyvíjejí. Po opuštění měkkýše jsou larvy požity sladkovodními rybami, kde se zakapslují v jejich tělech a dále dospívají. Konečným hostitelem se stává člověk nebo jiný savci, když konzumují ryby obsahující infekční larvy.

Motolice žlučová je považována za nebezpečnou, protože její přítomnost v těle člověka (zejména v játrech) může vést k vážným zdravotním problémům. Infekce může způsobit zánět žlučových cest, případně i rakovinu jater. Symptomy infekce mohou zahrnovat bolest břicha, horečku, ztrátu chuti k jídlu nebo žloutenku.

Prevencí před infekcí motolicí žlučovou je zejména konzumace dostatečně tepelně upravených ryb, protože vysoké teploty ničí larvy tohoto parazita. Ve vodách, kde je tento parazit rozšířen, je také nutné zabránit kontaminaci vody lidskou stolicí.
Nové fotografie zvířat