Zpět na seznam

Varan pustinný

Varanus griseus

Foto: Varan pustinný
Taxonomie
Říše živočichové
Váhy a míry
Délka od 90 do 130 cm
Hmotnost od 1 do 3 kg
Popis zvířete
Varan pustinný, vědecky nazývaný Varanus griseus, je druh ještěra, který se vyskytuje především v suchých a polopouštních oblastech Blízkého východu a Střední Asie. Toto zvíře je známé také pod názvy pouštní monitor, stepní varan nebo varan písečný.

Varani pustinní dosahují délky až 1,5 metru, z toho téměř dvě třetiny tvoří jejich silný, svalnatý ocas, který slouží k obraně a v případě nebezpečí ho dokáže použít jako bič. Hlava je štíhlá, s výraznými očima vybavenými zřítelnicí, které jim umožňují vidět i v šeru. Jejich tělo je pokryté hladkými, lesklými šupinami, které jsou přizpůsobeny drsným podmínkám pouště. Barva těla je obvykle světle hnědá až šedá, s tmavšími skvrnami nebo pruhy pro lepší maskování v pouštním prostředí.

Varan pustinný je masožravec, který se živí širokou škálou potravy, včetně malých savců, ptáků, hmyzu a vajec. Je to velice obratné zvíře, které je schopné rychle překonávat náročný terén a také se vydat na lov do vody.

Varani pustinní jsou samotářská zvířata s teritoriálním chováním. O své území si dávají najevo hlavně výměšky z kloaky. Samice snáší vajíčka do vyhrabaných nor, kde je uchovává až do jejich vylíhnutí.

Jedná se o zvíře se zajímavými adaptacemi na pouštní prostředí, jako je schopnost dlouhodobě vydržet bez vody a regenerace energie ze slunečního záření. Varan pustinný je v současnosti chráněný, protože jeho populace jsou ohroženy kvůli ztrátě přirozeného prostředí a ilegálnímu obchodu s tímto zvířetem.
Nové fotografie zvířat