Zpět na seznam

Elektra tmavá

Peponocephala electra

Foto: Elektra tmavá
Váhy a míry
Hmotnost od 100 do 200 kg
Rychlost od 15 do 25 km/h
Popis zvířete
Elektra tmavá, nebo také Peponocephala electra, je druh velryb, který se vyskytuje především v tropických a subtropických oceánech po celém světě. Tyto velryby jsou poměrně malé, obvykle měří okolo 2,75 metru, ale mohou dorůst až do délky 3,5 metru. Samice jsou obvykle větší než samci. Mají hladkou pokožku, která je zbarvena v odstínech od tmavě šedé až po černou.

Hlava Elektry tmavé je malá a kulatá s krátkým, širokým čelem. Její oči jsou také malé a umístěné po stranách hlavy. Tito tvorové mají velmi malé uši, které jsou téměř neviditelné. Mají také krátký, široký ocas a malé ploutve.

Elektra tmavá je velmi aktivní a sociální živočich, který se často pohybuje v skupinách čítajících až 500 jedinců. Tyto skupiny mohou být tvořeny různými kombinacemi pohlaví a věkových skupin. Tito tvorové jsou také známí svým komplexním chováním a komunikací, která zahrnuje různé zvuky, pohyby a gesta.

Elektry tmavé jsou masožravé, živí se především rybami a hlavonožci. Loví společně jako skupina, přičemž často pracují společně, aby obklíčili a zahnali kořist. Jejich přirozenými predátory jsou velké druhy žraloků a kosatec dravý.

Tyto tvorové jsou známí svou dlouhou životností, mohou žít až 60 let. Jsou také známí tím, že jsou velmi odolní vůči nemocem a parazitům. Elektra tmavá je v současnosti klasifikována jako druh s nízkým rizikem vyhynutí, avšak globální oteplování a lovné aktivity člověka představují pro ni stále větší hrozby.
Nové fotografie zvířat