Zpět na seznam

Myška africká

Mus minutoides

Foto: Myška africká
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád hlodavci
Čeleď myšovití
Popis zvířete
Myška africká (Mus minutoides) je malé hlodavé zvíře, které je součástí rodiny myšovitých. Pochází především z jižní a střední Afriky, kde žije ve vysokých trávách a křovinách. Toto zvíře je z hlediska velikosti velmi malé, s délkou těla kolem 6 centimetrů a váhou kolem 10 gramů. Svým vzhledem se podobá klasickým myším, s malými zaoblenými ušima, špičatým nosem a dlouhým ocasem, který je skoro dvakrát delší než její tělo.

Myška africká má krátkou, jemnou srst, která je většinou světle hnědá nebo šedá na hřbetě a bělavá na břiše. Oči jsou velké a lesklé, což pomáhá v nočním vidění, a malé přední tlapky jsou adaptovány na škrábání a kopání. Jsou to noční zvířata a stráví většinu dne skrytá v peleších, které si vyhrabávají pod zemí.

Myška africká je všežravá, s dietou zahrnující semena, listy, ovoce, hmyz a drobné bezobratlé. V zajetí může žít až 4 roky, avšak ve volné přírodě je její životnost obecně mnohem kratší kvůli predátorům, jako jsou sovy, hadi a šelmy.

Samice myšky africké jsou březí přibližně 21 dní a rodí 3-12 mláďat, která jsou po narození slepá a bezsrstá. Mláďata začínají otevírat oči po 10 dnech a jsou plně osrstěná ve věku 2 týdnů. Myška africká je známa svou rychlou reprodukcí a může mít až 6 vrhů za rok.

Ačkoli je myška africká v některých oblastech považována za škůdce, který může poškodit plodiny, je také důležitým článkem v potravním řetězci a přispívá k kontrole populace hmyzu. Navíc je častým objektem výzkumu v biologii a genetice díky své rychlé reprodukci a malé velikosti.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat