Zpět na seznam

Netopýr rybožravý

Noctilio leporinus

Foto: Netopýr rybožravý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád letouni
Čeleď noktilionovití
Rod netopýr
Váhy a míry
Délka od 10 do 13 cm
Popis zvířete
Netopýr rybožravý, známý také pod latinským názvem Noctilio leporinus, je fascinující druh netopýra, který je výjimečný svou specifickou dietou, jak již název napovídá, skládající se převážně z ryb. Domovem tohoto netopýra jsou tropické a subtropické oblasti Střední a Jižní Ameriky, kde je možné ho vidět v blízkosti vodních ploch, zejména moří a velkých řek.

Tato vážná, ale elegantní postava, může dosáhnout délky až 13 centimetrů se téměř 70centimetrovými křídly, což je činí jedním z největších druhů rybářských netopýrů. Mají tmavě hnědé až červenohnědé zbarvení, které se může lišit v závislosti na konkrétním poddruhu. Jejich dlouhé, tenké křídla a velké, široce roztáhlé nohy jsou přizpůsobené k lovu ryb. Netopýr rybožravý má také silné a dlouhé spodní řezáky a velké dolní špičáky, které mu umožňují snadno chytat svou kořist.

Co je na netopýru rybožravém opravdu jedinečné, je jeho lov. Tito netopýři loví na hladině vody pomocí svých dlouhých a ostrých drápů, které využívají jako rybářský háček. Dokážou tak detekovat pohyb ryb pod hladinou, a to i v případě, že ryba je jen malá nebo se pohybuje velmi pomalu. Když rybu najdou, sníží se k hladině a chytnou ji pomocí svých drápů.

Netopýr rybožravý má zvláštní způsob reprodukce, který se liší od většiny jiných druhů netopýrů. Samci vlastní a brání malá teritoria, která samice navštěvují během námluv. Po úspěšné kopulaci samice rodí jedno mládě, které se stará až do doby, než je schopno samo sebe uživit.

I přes svou neobvyklou dietu a způsob lovu, jsou netopýři rybožraví ohroženi ztrátou přirozeného prostředí, znečišťováním vod a nelegálním obchodem s divokými zvířaty. Proto jsou potřeba další výzkumy a ochranné programy, aby bylo možné lépe porozumět životu a potřebám tohoto neobvyklého a fascinujícího druhu netopýra.
Nové fotografie zvířat