Zpět na seznam

Nosorožec sumaterský západní

Dicerorhinus sumatrensis sumatrensis

Foto: Nosorožec sumaterský západní
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád lichokopytníci
Čeleď nosorožcovití
Rod nosorožec
Popis zvířete
Nosorožec Sumaterský západní (Dicerorhinus sumatrensis sumatrensis) je poddruh nosorožce sumaterského, který patří mezi nejmenší nosorožčí druhy na světě. Je jedním z nejohroženějších nosorožců s počtem jedinců odhadovaným na méně než 100. Toto zvíře je endemické pro ostrovy Sumatra a Borneo v Indonésii.

Jedná se o malého, ale robustního nosorožce, který dosahuje výšky 1 až 1,5 metru a váhy od 500 do 800 kilogramů. Má tělo pokryté dlouhým, hrubým hnědým chlupem, který je nejvíce výrazný na uších a na konečku ocasu. Má dva rohy, přičemž přední roh měří obvykle asi 25 cm, zatímco zadní je mnohem menší a často jen těžko viditelný.

Nosorožec Sumaterský západní je známý svou samotářskou povahou. Preferuje husté nížinné a horské tropické deštné pralesy, kde se pohybuje po stezkách vyšlapaných v hustém podrostu. Je to noční zvíře, které stráví většinu dne odpočíváním v hustém porostu nebo ve vodě, aby se udrželo v chladu.

Strava tohoto nosorožce je různorodá a zahrnuje listy, větvičky, plody, houby a dokonce i kůru stromů. Nosorožci mají poměrně pomalý metabolismus a mohou strávit až dvě třetiny svého času při krmení.

Z hlediska reprodukce je tento poddruh velmi pomalý. Samice rodí jediné mládě zhruba jednou za tři až čtyři roky. Doba březosti je přibližně 15 až 16 měsíců a mládě zůstává s matkou až do věku dvou let.

Nosorožec Sumaterský západní je závažně ohrožený především kvůli ztrátě přirozeného prostředí a pytláctví. Nelegální lov kvůli rohům, které jsou v tradiční asijské medicíně považovány za velmi cenné, je hlavní příčinou poklesu populace tohoto druhu. Dalším faktorem je odlesňování a ztráta životního prostoru kvůli rozšiřování zemědělství a těžbě.
Nové fotografie zvířat