Zpět na seznam

Pakůň žíhaný modrý

Connochaetes taurinus taurinus

Známé také jako
  • Pakůň modrý
Taxonomie
Říše živočichové
Kmen strunatci
Podkmen obratlovci
Třída savci
Řád sudokopytníci
Podřád přežvýkaví
Čeleď turovití
Váhy a míry
Výška v kohoutku od 120 do 150 cm
Délka od 170 do 240 cm
Hmotnost od 150 do 270 kg
Rychlost 65 km/h
Délka ocasu od 60 do 100 cm
Biologická data
Délka života 20 r
Délka březosti od 240 do 255 d
Počet mláďat 1
Popis zvířete
Pakůň žíhaný modrý, vědecky označovaný jako Connochaetes taurinus taurinus, je poddruh pakůnů žíhaných, který patří mezi nejběžnější druhy antilop v Africe. Dospělí jedinci mohou dosahovat výšky 1,5 metru v kohoutku a váhy až 250 kilogramů. Samice jsou obecně menší a lehčí než samci.

Toto zvíře je snadno rozpoznatelné díky svému charakteristickému vzhledu. Má štíhlé tělo pokryté krátkou, pevnou srstí, která je na většině těla modrošedá. Zadní část těla a ocas jsou pokryty tmavými pruhy, které daly tomuto druhu jeho jméno. Hlava je velká s dlouhými rohy, které se u samců mohou natáhnout až do délky jednoho metru.

Pakůň žíhaný modrý je společenské zvíře, které tvoří velké stáda, často čítající tisíce jedinců. Živí se převážně travou, ale v období sucha konzumuje také listy a větvičky keřů. Je to přežvýkavec, což znamená, že stráví velkou část dne přežvykujíc.

Tato antilopa je známá svými dlouhými migracemi za potravou a vodou. Během suchých období může urazit až tisíce kilometrů. Přestože je to zvíře poměrně rychlé a obratné, často padá za oběť predátorům jako jsou lvi, hyeny nebo levharti.

Pakůň žíhaný modrý je také známý svým zvláštním způsobem komunikace. Využívá k tomu řadu zvukových signálů, od hlasitých bučení až po tiché vrčení. Komunikace je důležitá pro udržení sociální struktury stáda a pro varování před predátory.

Rozmnožování tohoto druhu je sezónní. Březost trvá přibližně 8 až 9 měsíců, po kterých samice rodí jedno mládě. Mládě zůstává s matkou až do věku dvou let, kdy se osamostatňuje a připojuje k ostatním mladým jedincům ve stádu.

Pakůň žíhaný modrý je ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a lovem pro maso a trofeje. Přesto se jeho populace v některých oblastech zotavuje díky úsilí o ochranu.
V kterých českých ZOO je k vidění
Nové fotografie zvířat