Zpět na seznam

Gazela dama tmavá

Gazella dama mhorr

Foto: Gazela dama tmavá
Známé také jako
  • Gazela dančí tmavá
  • Gazela tmavá
Popis zvířete
Gazela dama tmavá (Gazella dama mhorr), známá také jako Mhorr gazela, je vzácný druh gazely, který se vyskytuje v západní a severní části Afriky. Toto elegantní zvíře je charakterizováno svými dlouhými a dutými rohy, které mohou dosahovat délky až 35 cm. Rovněž je výrazná pro svou tmavou, hnědou srst, která je na břiše a nohách kontrastně světlejší.

Gazela dama tmavá je středně velká gazela, jejíž tělo dosahuje délky 1 až 1,5 metru a může vážit až 75 kg. Pozoruhodná je také výška tohoto druhu, která se pohybuje mezi 75 až 110 cm. Její charakteristickým rysem jsou velké, kulaté oči obklopené bílými "brýlemi" a prodloužený nos podobný ovci.

Toto zvíře je známo svou rychlostí a obratností, je schopno dosáhnout rychlosti až 60 km/h. Mhorr gazela je také velice odolná vůči extrémním teplotám a může vydržet bez vody i několik dní.

Co se týče stravy, Gazela dama tmavá je býložravec a její jídelníček se skládá z listů, trávy, větviček a ovoce. Žije převážně v rodinných skupinách sestávajících z 2 až 15 jedinců vedených jedním dominantním samcem.

Tento druh gazely je bohužel kriticky ohrožený kvůli ztrátě přirozeného prostředí a nadměrnému lovu. Dnes je většina populace Chor gazel chráněna v národních parcích a rezervacích, aby se zajistilo jejich přežití.
Nové fotografie zvířat